Prezentacje naszych pierwszych lapbooków wypadły wspaniale. Stanowiły też doskonałą okazję do wykorzystania klasowego "krzesełka mam głos." Trzeba przyznać, że autorzy prac wykazali się niezwykłą kreatywnością i starannością. Sówkom trudno było się oderwać od interaktywnych książek. Z zaciekawieniem słuchali opowieści rówieśników, rozwiązywali zadania i zagadki. Szczególny zachwyt wzbudziła legenda o drzewie i gra karciana "Piotruś."
sobota, 30 października 2021
NASZE PIERWSZE LAPBOOKI
czwartek, 28 października 2021
WARSTWY LASU
Na dzisiejszych zajęciach rozmawialiśmy o warstwowej budowie lasu. Dowiedzieliśmy się, które rośliny i zwierzęta, można spotkać na poszczególnych piętrach. Jeśli chcecie poszerzyć swoją wiedzę w tym temacie zajrzyjcie do prezentacji :-)
poniedziałek, 25 października 2021
piątek, 22 października 2021
CZYTANIE MA MOC - STARTUJEMY!
"Paszport do przygody" to program, który będziemy wspólnie realizować w tym roku szkolnym. Otrzymaliśmy dziś list od tajemniczego nadawcy z prośbą o pomoc. Naszą misją ma być odnalezienie Kefira, książkowego podróżnika. Zaopatrzeni w paszporty i zestaw naklejek ruszyliśmy w podróż po kontynentach. Odwiedziliśmy Bogotę, Bukareszt i Pekin.
Ćwiczyliśmy umiejętność współpracy i kreatywność, czyli sztukę nietypowego i efektywnego rozwiązywania zadań i problemów. Jak powiedział Frank Zappa: „Umysł jest jak spadochron. Nie działa, jeśli nie jest otwarty.” Warto więc wykonywać zadania zmuszające nasz mózg do myślenia i uczyć się nowych rzeczy.
Kolejna podróż, już w listopadzie!
czwartek, 21 października 2021
PRZEPIS NA LAPBOOK
LAPBOOK to fantastyczny sposób na ciekawe zaprezentowanie informacji z wybranego tematu. Może być wykonany z teczki lub odpowiednio złożonej dużej kartki papieru. Przypomina papierowy teatrzyk mieszczący się na naszych kolanach, stąd właśnie nazwa: „Książka na kolanach.”
Kilka ostatnich lekcji poświęciliśmy drzewom. Uczyliśmy się je rozpoznawać, poznaliśmy ich budowę, dowiedzieliśmy się jak jak ważną pełnią rolę. Przed wami prawdziwe wyzwanie. Okazja do wykazania się zdobytą wiedzą i pomysłowością - lapbook poświęcony drzewom. Mam nadzieję, że praca nad nim sprawi wam radość i wyzwoli ukryte pokłady kreatywności.
poniedziałek, 18 października 2021
TYDZIEŃ UCZNIOWSKIEJ SUPERMOCY
Rozpoczynamy dziś Tydzień Uczniowskiej Supermocy.
Jest to ogólnopolska akcja, w ramach której uczniowie próbują lepiej poznać swoje mocne strony i wspólnie zastanawiają się nad sposobami ich rozwoju.
piątek, 15 października 2021
SCRATCHOWE LABIRYNTY
Na drugim naszym spotkaniu z programem scratch jr. uczniowie korzystając z edytora graficznego rysowali labirynty, a następnie programowali wybraną przez siebie postać w taki sposób, aby dotarła do wyjścia labiryntu. Celem projektu była nauka umiejętności budowania sekwencji skryptów pozwalających na precyzyjne poruszania się duszka oraz nauka sprawnego posługiwania się myszą.
środa, 13 października 2021
OD NASIONECZKA DO ZIÓŁECZKA
Dziś kolejny raz mieliśmy przyjemność gościć w naszej kamienieckiej bibliotece. Tym razem zostaliśmy zaproszeni przez panią Olę i Edytę na warsztaty edukacyjne hydroponicznej uprawy, realizowane w ramach autorskiego programu "Klimatyczna biblioteka." W czasie zajęć pogłębialiśmy naszą wiedzę na temat pielęgnacji i uprawy roślin. Założyliśmy nawet własną hodowlę ziół. Dowiedzieliśmy się jak wyglądają nasiona różnych roślin i do czego można je wykorzystać. To była niezwykle ciekawa i inspirująca lekcja. Okazało się, że nasze dzieciaki posiadają sporą wiedzę w tym temacie, więc mogliśmy uczyć się od siebie nawzajem.
piątek, 8 października 2021
PĘDZLEM I PAINTEM MALOWANE
"A po co to pani postawiła na środoku?" Padło pytanie kiedy pod tablicą pojawił się stół z udrapowanym materiałem, na którym stanął wazon z liśćmi i kwiatami, a obok dwa jesienne owoce. Sprawa wyjaśniła się, kiedy poprosiłam dzieciaki o wyjęcie farb plakatowych i pędzli. Malowanie martwej natury początkowo spotkało się z lekkim oporem uczniowskiej materii, bo zadanie trudne, a nie umiemy, a skąd wziąć taki kolor farby...
Na szczęście wszystkie obawy okazały się bezpodstawne, a dzieła młodych artystów zachwyciły nawet panią od plastyki.
Na zajęciach informatyki przekonaliśmy się, że nie tylko pędzlem można malować. Pierwsze spotkanie z programem paint sprawiło nam wiele radości.
poniedziałek, 4 października 2021
MRÓWKI - STRAŻNICY ZIEMI
Na dzisiejszych zajęciach rozmawialiśmy o zwierzętach, które są naturalnymi sprzątaczami Ziemi. Najwięcej uwagi poświęciliśmy mrówkom, małym sanitariuszkom naszych lasów. Jeżeli chcielibyście lepiej poznać te dzielne owady, obejrzyjcie prezentacje. A może wykonacie swoją własną, trójwymiarową mrówkę?
piątek, 1 października 2021
PISU PISU NA KLAWIATURZE
-
Prezentacje naszych pierwszych lapbooków wypadły wspaniale. Stanowiły też doskonałą okazję do wykorzystania klasowego "krzesełka mam gł...
-
Detektyw Pozytywka to tytułowy bohater naszej kolejnej lektury. Spotkanie z książką dało nam doskonały pretekst do tego, żeby bliżej przyjrz...
-
Od tygodnia przygotowujemy się na wyzwania jakie niesie kolejny etap kształcenia. Na początku tygodnia zwiedziliśmy część szkoły, w której ...